Should You Make Kahk at Home or Buy It Ready-Made This Eid?

Should You Make Kahk at Home or Buy It Ready-Made This Eid?

Which is the better option, make kahk at home or but it ready-made?

Eid is just around the corner, and so begins the annual household argument: Should we buy ready-made kahk or make it at home instead?

 

Some prefer to do everything themselves, while others prefer to save time and buy things ready-made; either way, one thing is for sure, there is no household without kahk during Eid!

 

The History of Kahk:

 

Kahk is considered an Ancient Egyptian Pharaonic delicacy. This is evidenced by its illustrations on walls of various Ancient Egyptian temples. Moreover, after the Muslim conquest of Egypt, it has since remained one of the most important traditions in celebration of Eid Al-Fitr.

 

Now that you’ve got a bit of background, this begs the question: Should you make homemade kahk and follow in the Pharoah’s footsteps or buy it from a store?

 

To help you with your decision, we’ll tell you the cost of both options, and you can then choose which is more suitable for you.

 

The Cost of Making One Kilo of Kahk at Home:

 

  • 1/2 Kilo of Ghee: 50 EGP
  • Kahk Essence: 5 EGP
  • One Kilo of Flour: 10 EGP

 

This means that if you were to make one kilo of kahk at home, it would cost you 65 pounds. If you were to bake it in an oven, that will cost an extra 30 EGP to 35 EGP, and so, overall, it would cost you around 90 EGP.

 

If you decide to also make biscuits, the ingredients are exactly the same as  kahk; however, you would need to add five eggs, thereby adding 10 EGP to your total cost. Thus, the overall cost is 100 EGP.

 

Prices of Ready-Made Kahk Per Kilo

 

If you’re not a fan of the kitchen or don’t have much time, then your go-to option is probably just to buy some kahk from a store. We’ve saved you the search and gone ahead and compared the prices of the four most famous pastry shops in Cairo.

 

 

Making kahk at home is cost effective but buying it from patisserie is less time consuming

 

 

El Abd Patisserie

 

 Kahk:

 

· One Kilo of Plain Kahk: 120 EGP

· One Kilo of Turkish Delight Kahk: 120 EGP

· One Kilo of Kahk with Pistachios: 160 EGP

 

Biscuits:

 

· One Kilo of Plain Biscuits: 105 EGP

· One Kilo of Orange Biscuits: 105 EGP

· One Kilo of Coconut Biscuits: 105 EGP

 

 

Etoile Patisserie

 

 Kahk:

 

· One Kilo of Plain Kahk: 120 EGP

· One Kilo of Turkish Delight Kahk: 120 EGP

· One Kilo of Kahk with Walnuts: 160 EGP

 

Biscuits:

 

· One Kilo of Ammonia Biscuits: 105 EGP

· One Kilo of Orange Biscuits: 110 EGP

 

 

La Poire

 

 Kahk:

 

· One Kilo of Plain Kahk: 160 EGP

· One Kilo of Kahk with Date Paste: 150 EGP

· One Kilo of Kahk Agameya: 180 EGP

 

Biscuits:

 

· White Tea Biscuits – Medium Box: 74 EGP

· White Tea Biscuits Chocolate – Medium Box 74 EGP

 

 

Monginis:

 

 Kahk:

 

· One Kilo of Plain Kahk: 125 EGP

· One Kilo of Kahk with Date Paste: 125 EGP

· One Kilo of Kahk Agameya: 125 EGP

 

Biscuits:

 

· One Kilo of Ammonia Biscuits: 120 EGP

· One Kilo of Orange Biscuits: 135 EGP

· One Kilo of Chocolate Biscuits: 140 EGP

 

 

Which Option Is More Cost-Effective?

 

If we’re talking about saving money, then without a doubt, making kahk at home is much more cost-effective . However, if it’s about saving time and effort, then there is nothing easier than quickly popping by your local pastry shop and buying everything you need in one go. In the end, it all depends on your mood!